گاز گرفتن رسانه ها خبر چند رسانه ای

گاز گرفتن: رسانه ها خبر چند رسانه ای

گت بلاگز اخبار بین الملل تلاش سران امنیت ملی دولت ترامپ جهت حفظ اختیارات جنگی رئیس‌جمهور

مشاوران نظامی و سیاست خارجی ارشد دونالد ترامپ اعلام کردند که او نیازی به اختیارات تازه از سوی کنگره به منظور اجازه جنگ علیه شبه‌نظامیان در دنیا را ندارد.

تلاش سران امنیت ملی دولت ترامپ جهت حفظ اختیارات جنگی رئیس‌جمهور

تلاش سران امنیت ملی دولت ترامپ جهت حفظ اختیارات جنگی مدیر جمهور

عبارات مهم : قانون

مشاوران نظامی و سیاست خارجی ارشد دونالد ترامپ اعلام کردند که او نیازی به اختیارات تازه از سوی کنگره به منظور اجازه جنگ علیه شبه نظامیان در دنیا را ندارد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قانونگذاران آمریکایی در حال بررسی، به روزرسانی یا لغو قانونی تحت عنوان اختیارات استفاده از نیروی نظامی (AUMF) که در ۱۴ سپتامبر ۲۰۰۱ سه روز بعد از حملات ۱۱ سپتامبر تصویب شد، هستند.

تلاش سران امنیت ملی دولت ترامپ جهت حفظ اختیارات جنگی رئیس‌جمهور

این بررسی ها می تواند به آنها یاری کند تا مجددا اختیارات خود براساس قانون اساسی اعمال نظر راجع به تصمیم های جنگ و صلح را بازیابی کنند ولی رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا و جیمز ماتیس، وزیر دفاع این کشور گفته اند که چنین اتفاقی غیرضروری و شتاب زده خواهد بود.

تیلرسون به سناتورها گفت: آمریکا اختیارات قانونی جهت پیگیری کمپین ها علیه طالبان، القاعده و نیروهای وابسته از جمله داعش را دارد و در حال حاضر به دنبال هیچگونه اختیارات تازه کنگره یا زیاد به منظور اعمال زور نیست.

مشاوران نظامی و سیاست خارجی ارشد دونالد ترامپ اعلام کردند که او نیازی به اختیارات تازه از سوی کنگره به منظور اجازه جنگ علیه شبه‌نظامیان در دنیا را ندارد.

او اظهار داشت: قانون AUMF مربوط به سال ۲۰۰۱ سنگ بنای عملیات های نظامی آمریکا بوده و همچنان اختیارات قانونی را به منظور شکست ترساندن فراهم می کند.

این دو نفر تاکید کردند که اگر کنگره به دنبال جایگزین کردن قانون AUMF است نباید تا زمانی که قانون اختیارات دیگری جهت جایگزینی فوری آن آماده باشد و پوشش قانونی را جهت عملیات های جاری و بازداشت مظنونان ارائه می کند، این کار را انجام دهد.

ماتیس هشدار داد: ما نمی توانیم جهت جنگ علیه دشمن منعطفی که امیدوار است ما اراده جنگ را تا وقت مورد نیاز نداشته باشیم یک چارچوب زمانی سفت و سخت تعیین کنیم. این جنگ علیه یک دشمن فراملیتی صورت می گیرد که به مرزهای بین المللی احترامی نمی گذارد و جهت حوزه های عملیات هایش محدودیت های جغرافیایی قائل نیست.

تلاش سران امنیت ملی دولت ترامپ جهت حفظ اختیارات جنگی رئیس‌جمهور

از وقت تصویب قانون AUMF سه مدیر جمهور در آمریکا به اختیارات مربوط به این قانون و همچنین یک متمم دیگر مربوط به آن در سال ۲۰۰۲ به منظور دست زدن به عملیات ها علیه گروه های افراط گر در مناطق متفاوت دنیا متکی بوده اند.

منتقدان می گویند، جورج دبلیو بوش، باراک اوباما و دونالد ترامپ خیلی فراتر از شرایط اختیاراتی که در ابتدا هدفش از بین شرکت القاعده تحت رهبری اسامه بن لادن عمل کردند.

مشاوران نظامی و سیاست خارجی ارشد دونالد ترامپ اعلام کردند که او نیازی به اختیارات تازه از سوی کنگره به منظور اجازه جنگ علیه شبه‌نظامیان در دنیا را ندارد.

ماه جاری میلادی زمانی که به یکباره اعلام شد چهار سرباز آمریکایی در کشور نیجر به وسیله شبه نظامیان کشته شدند بسیاری از آمریکایی ها تعجب کردند از اینکه پنتاگون صدها سرباز در غرب آفریقا مستقر کرده هست. حالا نیز تعدادی از قانونگذاران به دنبال اعمال حق کنگره براساس قانون اساسی آمریکا به منظور تصمیم گیری درمورد وقت و مکان جنگ های آمریکا به بهانه مبارزه با تهدیدات و تروریسم هستند ولی با مقاومت کاخ سفید مواجه شدند.

روز دوشنبه ماتیس و تیلرسون این خبر را نزد کمیته روابط خارجی سنا تحت ریاست منتقد سرسخت ترامپ یعنی سناتور باب کورکر مطرح کردند.

تلاش سران امنیت ملی دولت ترامپ جهت حفظ اختیارات جنگی رئیس‌جمهور

کورکر گفت: قانونگذاران درمورد مسیر پیش رو اختلاف داشته و نمی توانند شکاف میان کسانی که خواهان یک قانون AUMF محدود و تازه هستند با کسانی که معتقدند محدود کردن فرمانده کل قوا در وقت جنگ غیرعاقلانه است را پر کنند.

سناتور بن کاردین، دموکرات ارشد این کمیته هشدار داد که مخالفت های فزاینده ای علیه اختیارات نظامی بی نهایی که اساسا چراغ سبز یک جنگ بی آخر جهانی در سایه هستند مطرح است.

در عین حال سناتور تیم کین، عضو دموکرات این کمیته ماتیس و تیلرسون را درخصوص ابعداد عملیات های نظامی با توجه به اتفاق اخیر نیجر مورد بازخواست قرار دادند.

کیم گفت: من فکر می کنم که این جنگ ابدی شده است و شدیدا دلواپس اعطای قدرت به روسای جمهور جهت این جنگ ها بدون مشورت با کنگره هستم.

او خواهان یک بحث عمومی گسترده و به رای گذاشتن لایحه تازه آماده شده است از جانب او و یک سناتور جمهوری خواه به نام جف فلیک جهت اصلاح قانون AUMF شد.

فلیک گفت: کنگره باید ورود پیدا کند.

با این حال ماتیس و تیلرسون نسبت به هرگونه اعمال محدودیت ها و شرایطی جهت نیروهای نظامی آمریکا که به دشمنانشان اجازه تصاحب ابتکارعمل را بدهند، هشدار دادند.

تیلرسون و ماتیس گفتند: دونالد ترامپ اجازه حمله به کره شمالی را از سوی کنگره ندارد ولی قانون اساسی آمریکا تحت شرایطی که در آن شهروندان آمریکا و منافع امنیت ملی این کشور با ترساندن قریب الوقوع مواجه هستند این اختیار را به او می دهند.

با این حال این پاسخ شدیدا باعث نگرانی چند قانونگذار دموکرات شد که از بابت صحبت های تقابلی اخیر ترامپ علیه کره شمالی دلواپس هستند.

سناتور کریس مورفی این پرسش را مطرح کرد که آیا صرفا تملک سلاح هسته ای دارای توانایی حمله به آمریکا در سطح یک ترساندن قریب الوقوع قرار می گیرد یا خیر ولی هر دو طرف از پاسخ به آن سرباز زدند.

مورفی و چند دموکرات دیگر در حال برنامه ریزی جهت تهیه قانونی هستند که جلوی ترامپ را از دست زدن به جنگ پیشگیرانه علیه کره شمالی بدون وجود ترساندن قریب الوقوع یا اجازه فوری کنگره می گیرد.

بخش اعظم این جلسه استماع حدودا سه ساعته حول محور قانون AUMF برگزار شد.

تیلرسون و ماتیس تاکید کردند که در صورت ارائه یک قانون اختیارات جنگی تازه نباید هیچگونه محدودیت زمانی جغرافیایی جهت جنگ در نظر بگیرد تا دشمن اطلاع قبلی نداشته باشد.

ماتیس خاطر نشان کرد: ما باید تصدیق کنیم که در دوران درگیری های مکرر قرار داریم و اگر به دشمنانمان نگویی که چه روزی می خواهیم درگیری را متوقف کنیم آن وقت است که احتمال آخر دادن به چنین درگیری را در زمانی سریعتر زیاد کرده ایم.

واژه های کلیدی: قانون | آمریکا | قانونی | آمریکایی | دولت ترامپ | رکس تیلرسون | قانون اساسی | دونالد ترامپ

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz